Çocuk Yogası Nedir? Çocuk Yogasının Faydaları Nelerdir?

Çocuk Yogası Nedir? Çocuk Yogasının Faydaları Nelerdir?

Çocuk Yogası Nedir? Çocuk Yogasının Faydaları Nelerdir?

Çocuk yogası, günümüzün en popüler kavramlarından birisi, yoga! Gerek iş yaşamının gerekse mega şehirlerin getirdiği stres, yorgunluk ve kaygı dünyası içerisinde pek çok yetişkin rahatlamak, dinginleşmek ve vücut sağlığını korumak amacıyla yoga yapıyor. Yoga, kelime olarak kavuşma, birleşme anlamına geliyor, felsefe olarak ise beden, ruh ve zihnin birleşmesi demek oluyor. Yetişkin yogasına ve hamilelik yogasına alıştık, peki ya çocuk yogası? Bu yazımızda çocuk yogası nedir ve çocuk yogasının faydaları nelerdir sorularına cevap arayacağız.

Çocuk Yogası Nedir?

Çocuk yogası, çocuklarda farkındalığın, bilincin, odaklanmanın arttırılmasına yönelik olarak tasarlanan ancak hikâyelerle, oyunlarla, masallarla, danslarla desteklenen bir yogadır. Çocuklar hem eğlenir, hem de programın içeriğinde yer alan hareket ve tekniklerle konsantrasyon, nefes alma, duruş, odaklanma gibi konularda kendilerini geliştirirler.

Dersin temel örgüsü, eğlenmek üzerine kuruludur. Ek olarak, çocukların hiçbir yardımcı ekipman olmadan aktif spor yapabildikleri ve rakip kavramının olmadığı tek spor dalıdır.

Çocuklar için yoga programları gün geçtikçe daha fazla yayınlaşmaktadır. Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de, bu konuda çocuğunuz için en faydalı programı almak için çocuk yogası eğitimi olan bir eğitmenle çalışmaktır. Son zamanlarda özellikle büyük şehirlerde çocuk yogası eğitmenliği de giderek popülerleşmektedir.

Çocuk Yogası Faydaları Nelerdir?

Henüz kendini ve çevresini tanımakta olan çocuklar için yoganın zihinsel, ruhsal ve bedensel faydaları bulunmaktadır.

Çocuklar kendilerini ve çevrelerini tanır, farkındalıkları artar.
Aslında yaşamın bir rekabet ortamı olmadığını anlarlar ve başarısızlık korkularından kurtulurlar. Bu sayede özgüvenleri
Ufukları ve hayal güçleri genişler.
Nefes alma teknikleri sayesinde vücutlarını daha doğru kullanırlar.
Denge, güç ve esneklik kazanırlar.
Tüm bu ruhsal ve zihinsel faydaların yanında ise, daha esnek bir vücuda ve daha doğru bir duruşa sahip olurlar.
Yarışma ve rekabet içine girmeden, tamamlayıcı ve yardımcı olmayı öğrenirler.
Görüldüğü üzere çocuklar için yoga hem kendilerini, hem çevreyi, doğayı tanıdıkları, şarkılar söyleyip oyunlar oynadıkları çok faydalı bir süreçtir. Yetişkinler ise faydalarından dolayı özellikle hamilelikte yoga tercih etmektedirler.

Çocuk Yogası kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Avrupa ve Amerika’da ülkemizden çok daha yaygın olan çocuk yogasının ideal yaş grubu 5-12 yaş arasıdır. Daha küçük yaş grupları için anne ya da babası ile birlikte katılması tavsiye edilmektedir. Yaş küçüldükçe çocuğun sıkılabilme periyodu da kısalmaktadır. Çocuklarda haftada 1 ya da 2 seans uygulanması yeterlidir.

Çocuk Yogası ve Yetişkin Yogası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Temelde aynı amaca hizmet etmektedir. Ancak çocuklar için olan programda şarkılar, danslar, hayvan taklitleri, masallar yani kısacası çocukları eğlendirecek pek çok unsur daha bulunmaktadır.

Yorum yaz

Sitemizde yapacağınız yorumlar moderatör tarafından onaylanmaktadır.

KURUMSAL GİRİŞ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.