Çocuklarda Öksürük İçin Bitkisel Tedaviler | 7 Muhteşem Öneri

Çocuklarda Öksürük İçin Bitkisel Tedaviler | 7 Muhteşem Öneri

Çocuklarda Öksürük İçin Bitkisel Tedaviler | 7 Muhteşem Öneri

Çocuklarda öksürük, kış mevsiminin kendini oldukça hissettirdiği şu günlerde anne ve babaların en çok karşılaştığı sorunlardan birisi soğuk algınlığı ve ardından gelen öksürük şikayetleridir. Sanılanın aksine, öksürük bir hastalık olmaktan ziyade, bünyenin kendini koruması için geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır.

Bu sebeple, çocuklarda öksürük şikayetlerinde öksürüğü ilaçla azaltmaya çalışmaktansa, çocuğun öksürmesine sebep olan durum tespit edilip ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu konuda ise ilk akla gelen yöntemlerden birisi, bitkisel yöntemler ile tedavidir. Bu yazımızda Çocuklarda Öksürük için bitkisel tedaviler konusuna değineceğiz.

Çocuklarda öksürük nasıl giderilir, çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir, öksürük için bitkisel formüller gibi konular da halihazırda en çok merak edilen konulardandır. Fakat kesinlikle unutulmamalıdır ki, kesinlikle tüm tedaviler için doktor görüşü dikkate alınmalı ve doktor tavsiyesi olmadan hiçbir tedaviye ve ilaç kullanımına başlanmamalıdır. Çocuklarda öksürük için bitkisel tedaviler kesinlikle tavsiye niteliğindedir.

Çocuklarda öksürük nasıl giderilir? Pratik Öneriler

Çocuklarda öksürük nasıl giderilir konusunu ilgili yazımızda incelemiştik. Pratik önerileri aşağıda tekrar sıralıyoruz. Bu öneriler mevcut hastalıkları geçiremez, fakat çocuklarda hırıltılı öksürük nasıl giderilir sorusuna bir nebze de olsun yardımcı olacaktır. Çocuklarda öksürük için bitkisel tedaviler önerilerimizi ise bir alttaki başlıkta sıralayacağız.

Ev tozlarından kaynaklı öksürükleri önlemek için çocuğun odasını ve evi güzel havalandırın.

Çocuğun yanında veya evin içerisinde kesinlikle sigara içmeyin.

Çocuklar boğazları kuruduğu için de öksürebilir, bu kuruluğu azaltmak için odaların neminin azalmamasını sağlayın.

Evdeki kazak vs. tüyleri ile evcil hayvan tüylerini temizleyin.

Gün içerisinde ve gece uyumadan önce sıcak şeyler içirebilirsiniz. Sıcak içecekler hem boğazını rahatlatacak hem de tahriş olmuş kısımları yumuşatacaktır. Çocuklarda balgamlı öksürüğe ne iyi gelir konusu için en önemli tavsiyelerden birisi keçiboynuzu kaynatılmasıdır.

Çocuklarda öksürük sorunu uzadıkça, iştahsızlık sorunu da baş gösterecektir. Çocuklarda iştahsızlık sorunu ise bağışıklığın düşmesi sebebi ile daha büyük sorunlara yol açabilir. Çocuklarda iştahsızlık için çözüm önerilerini incelemenizi öneririz.

Çocuklarda öksürük için bitkisel tedaviler

Zencefil

Öksürük için bitkisel formüller arasında ilk akla gelenlerden birisi zencefildir. Soğuk algınlığından kaynaklanan öksürük sorunlarında zencefil çayı önerilmektedir. Çocuklarda öksürük için zencefil 1,5-2 cm kadarının rendelenmesi ve 5-10 dakika kadar sıcak suda demlendirilmesi yeterli olacaktır. Yemeklerden sonra ve yatmadan önce içilebilir.

Ihlamur Çayı

Hem boğazı yumuşattığı için hem de tahriş olan dokuyu rahatlattığı için en çok tercih edilen çaylardan birisisi ıhlamur çayıdır. Ihlamurun etkisini arttırabilmek için bal ile içilmesi tercih edilebilir.

Kuru soğan

Çocuklarda kuru öksürük için en faydalı bitkilerden birisi ise soğandır. Bir baş soğanı rendeledikten ya da ince ince kestikten sonra birkaç kaşık bal ile karıştırıp bir kavanoz su içerisine ilave edebilirsiniz. Bir sonraki sabaha kadar beklerseniz suyunu salmış olacaktır. Bu karışımdan bir iki kaşık içmek çocuklarda öksürüğe oldukça iyi gelecektir.

Karabiber ve Bal

Çocuklarda balgamlı öksürüğe ne iyi gelir sorusunun cevaplarından birisi ise karabiber ve bal ile yapılacak bir karışımdır. Mukus üretimini ve kan dolaşımını hızlandıran karabiber ile en iyi öksürük önleyicilerden balı karıştırmak iyi gelecektir. İki kaşık bal ile yarım kaşık karabiberi sıcak su içerisinde karıştırmak ve içmek çocuklarda balgamlı öksürüğe iyi gelecektir. Mide rahatsızlığı olan kişiler karabiberi sadece gargara yapabilir.

Ayva Yaprağı Çayı

Kuru ayva yapraklarını kaynatıp içmek hem yetişkinler hem de çocuklarda öksürük için bitkisel tedavilerin en çok tercih edilen yöntemlerindendir. Ayvanın hem yaprak yem de çiçek kısmını 10 dakika kadar kaynatabilir ve şekersiz olarak tüketebilirsiniz. Bir bardak içmek çocuğunuzun öksürüğüne iyi gelecektir.

Zencefil, Karanfil ve Bal

Zencefilin iyileştirici ve karanfilin antiseptik özellikleri birleştirildiğinde, boğazlardaki enfeksiyonları çok hızlı ve etkili olarak iyileştirmektedir. Bu karışımın etkisini de arttırabilmek ve içimi kolaylaştırabilmek adına bal ile birlikte tüketmek oldukça faydalı olacaktır.

Zencefil, Tarçın, Karabiber, Limon ve Bal

Çocuklarda öksürük nasıl giderilir konusunda bu karışımı “muhteşem karışım” olarak adlandırabiliriz. Zencefil, tarçın, karabiber, limon ve balın her biri kendi kendine de öksürüğe iyi gelmekte ve birlikte çok daha etkili olmaktadır. Bu karışımı 1 kaşık yemek çocuklarda öksürüğe iyi gelecektir. Çocuklarda öksürük için bitkisel tedaviler arasında en etkilisi bu karışımdır, ancak fazla tüketilmemelidir.

Çocuklarda öksürük için bitkisel formüllerin püf noktaları

Hazırladığınız çay yemekten yaklaşık bir saat sonra tüketilmelidir.

Bitki yaprakları 10-15 dakika kadar demlenmelidir.

Bitkilerin kökü ya da odunsu kısımları çay olarak tüketilecekse 30 dakika kadar kaynatılmalıdır.

Öksürük için hazırlanan bitki çayı şeker ile değil, bal ile tüketilmelidir. Şeker bitki içerisindeki bileşenler ile tepkimeye girip faydasını azaltabilir.

Mide rahatsızlığı var ise, mideye zarar veren ya da ağır gelen bitkiler tercih edilmemelidir.

Eğer bir çay gün içerisinde birkaç kez tüketilecek kadar hazırlanmışsa mutlaka kapağı kapalı bir kavanızda saklanmalıdır. Hava ile temas ederse bozulacaktır.

Çocuklarda öksürük için bitkisel tedaviler kesinlikle tavsiye amaçlıdır, bu öneriler doktor görüşü ile uygulanmalıdır.

Yorum yaz

Sitemizde yapacağınız yorumlar moderatör tarafından onaylanmaktadır.

KURUMSAL GİRİŞ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.