Kefir Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kefir Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kefir Nedir?

Kefir süt ürünlerinin kefir mayasıyla mayalanmasıyla oluşan fermante süt ürünüdür. Bağırsak sağlığının düzenlenmesinde etkili olmakla beraber diyetlerimizde diyare(ishal) ve konstipasyonda(kabızlık) olumlu etkileri bulunmaktadır. Probiyotik dediğimiz yararlı bakterileri içerir.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Ortalama bir diyette haftada minimum 2 gün tüketilmelidir. Aç ya da tok tüketilebilir fakat genelde ara öğün olarak karbonhidrat kaynağı kuru meyve ya da taze meyvelerle beraber tüketilebilmektedir. Kefir laktoz içermediği için laktoz intoleransı olan kişiler güvenle tüketilebilir. Kalsiyum, magnezyum ve fosfor açısından zengindir. Ayrıca kefirin alerji ya da astım nedeniyle oluşan enflamasyonu baskılamada olumlu etkileri bulunmuştur.

Kefir Nasıl Mayalanır ?

Taze süt ya da marketten aldığınız pastörize süt tercih edilmelidir. Kefir mayasını oda sıcaklığında süte karıştırın. Kefir mayasını ya da tanecikleri aktarırken tahta kaşık kullanılmasına özen gösterilmelidir. 1 lt süt için ceviz büyüklüğünde kefir tanesi yeterli olacaktır. 8 saatte mayalanma başlar ve 24 saatte tamamlanır. Daha yoğun kıvam isteniyorsa 48 saat beklenmelidir.

Yorum yaz

Sitemizde yapacağınız yorumlar moderatör tarafından onaylanmaktadır.

KURUMSAL GİRİŞ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.