Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir?

Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir?

Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir?

Çocuklarda öksürük nasıl giderilir?, Anne ve babaları en çok endişeye sevk eden uykusuz bırakan rahatsızlıklardan birisi, çocuklarının uzun süren öksürükleridir. Öksürük her bünyede ve her yaşta insanlarda görülebilen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sorundur. Çocuklarda öksürük solunum yollarındaki bir kaşıntı ya da yabancı bir maddeye karşı oluşan bir savunma olabileceği gibi çeşitli hastalıkların habercisi de olabilir.

Öksürük, solunum yollarını temizlemek adına vücudun gösterdiği güçlü tepkilerdir. Tabi ki konu çocuklar olduğu için öksürük hem çocuk hem de annesi ve babası için hem zor ve yorucu hem de endişe verici bir sorun olmaktadır. Bu yazımızda çocuklarda öksürük nasıl giderilir, çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir konularına değineceğiz.

Çocuklarda öksürük için bitkisel tedaviler konusu için ise ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Çocuklarda Öksürük Nedenleri

Alerjik Nedenler

Ortamdaki bir maddeye (toza, polene, halı kirine, sigaraya vs.) alerjisi olan çocuklarda öksürük sorunları ortaya çıkacaktır. Alerjinin sebebi mutlaka teşhis ve tedavi edilmelidir.

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı yaşayan çocuklarda mukus üretimi sebebi ile hassasiyet artmakta ve öksürüğe sebep olmaktadır.

Kuru Öksürük

Balgam olmadan, üst solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan ve oldukça uzun süre devam edebilen öksürük tipidir.

Balgamlı Öksürük

Özellikle akciğerlerde bakteri ve virüsler sebebi ile gelişen enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar. Çocuklarda öksürük nedenleri ve çocuklarda öksürük nasıl giderilir konusunun en önemli başlıklarındandır. Enfeksiyonun bir an önce doktor kontrolünde bastırılması gerekmektedir yoksa ileriki safhalarda bronşit ve zatürre problemlerine dönüşebilir.

Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir?

Çocuklarda öksürük bir hastalık değil, vücudun kendini koruması için çalışan bir reflekstir. Unutulmamalıdır ki çocuklarda öksürük nasıl giderilir sorusu mutlaka öksürüğün sebebini bulup ortadan kaldırmak ile cevaplanmalıdır. Amaç çocuğun öksürüğünü o an için bastırmak değil, o öksürüğü yaratan durumu ortadan kaldırmak olmalıdır. Dolayısı ile çocuklarda öksürük durumunda mutlaka doktor kontrolü ve tavsiyeleri ile hareket edilmelidir. Çocuklarda öksürük nasıl giderilir konusu için birkaç pratik öneriyi aşağıda sıralayacağız.

Evi ve çocuğun kendi yaşam alanını mutlaka havalandırın. Odada biriken ev tozları çocukların öksürüğünü tetiklemektedir.

Bol miktarda su içirin. Özellikle balgamlı öksürüklerde bir balgam söktürücü olarak su çok faydalıdır.

Evdeki tüyleri temizleyin. Yünlü kazaklar veya evcil hayvanlar siz farkında olmasanız da çocuğunuzun öksürmesine sebebiyet verebilir.

Odanızın nemini arttırın. Özellikle kış aylarında evlerimizin havası kurumaktadır. Kalorifer peteklerine asılacak nemlendirme aparatları veya soba üzerinde bulundurulacak bir çaydanlık ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Doktor tavsiyesi haricinde kesinlikle ilaç kullanmayın. Çocuklarda öksürüğün pek çok sebebi olabilir ve alakasız ya da faydasız bir ilaç kullanmak sadece çocuğunuzun öksürüğünü arttırır ve onu yorar.

Çocuğunuzun solunum ve yaşam kalitesini arttırmak için kontrollü bir şekilde tuzlu su ile burnunu yıkayın.

Çocuklarda öksürüğün sebebi boğazların tahriş olması olabilir. Bal-limon-zencefil karışımı bu tahrişe çok iyi gelecektir. Ancak çocuğunuzun bal tüketebilecek yaşta olduğundan emin olun.

Evde veya çocuğun yanında kesinlikle sigara içmeyin ve içilmesine müsaade etmeyin.

Mukusun arkaya kaymasını azaltmak adına uyurken yüzükoyun yatırabilir veya ek yastıklar koyarak dikleştirebilirsiniz.

Tüm bu maddeler bir tavsiye niteliğindedir, çocuğun yaşam kalitesi ve doğru tedavi için mutlaka doktora gidiniz ve doktor tavsiyesi dışında ilaç kullandırmayınız.

Çocuklarda Öksürük Durumunda Ne Zaman Doktora Gidilmeli

10-15 gün süren ve azalmayan öksürükler

Balgamlı öksürükler

Peş peşe gelen ve tekrarlayan öksürükler

Yaşam kalitesini etkileyen öksürükler

Balgam ile birlikte kan gelen öksürükler

İlgili Aramalar

Çoçuk öksürük nasıl geçer

Çocuklarda öksürük

Çocuklarda kuru öksürük

Çoçuklarda öksürük için bitkisel tedavi

Çocuklarda öksürük için bitkisel tedavi

Çocuklarda öksürük için ne iyi gelir

Çoçuklarda öksürük için ne iyi gelir

Çocuklarda öksürük nasıl giderilir

Çoçuklarda öksürük nasıl giderilir

Çoçuklarda öksürük ne iyi gelir

Çocuklarda öksürük ne iyi gelir

çoçuklarda balgamlı öksürüğe ne iyi gelir

Yorum yaz

Sitemizde yapacağınız yorumlar moderatör tarafından onaylanmaktadır.

KURUMSAL GİRİŞ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.